Ako a prečo zlepšiť vyhľadávanie v e-shope

Aké je vyhľadávanie na vašom eshope? Nájdu vaši zákazníci vždy všetko, čo potrebujú? Na prvý pohľad sa to tak možno nezdá, ale vyhľadávanie je jedným z dôležitých aspektov úspešnoti vášho eshopu.

Viete, čo u vás hľadajú vaši zákazníci? A či to aj naozaj nájdu alebo odchádzajú frustrovaní preč z vášho e-shopu? Situácia je bohužiaľ taká, že aj známe a veľké e-shopy priznávajú, že sa touto témou v minulosti nezaoberali. Každý majiteľ e-shopu predsa vidí, že to “search políčko” tam v pravom hornom rohu má, a že nejako funguje. No, ale nie vždy to bola pravda.

Prečo je vyhľadávanie v e-shope dôležité? Odpoveď je jednoduchá: návštevník, ktorý vpíše hľadaný produkt do vyhľadávacieho políčka, ho aj skôr kúpi. Pretože vie, čo chce. A koľko ľudí použije na e-shope vyhľadávanie? Už viac ako 30% a ten počet neustále rastie. A to sú už zaujímavé čísla. Takže ak nechcete prichádzať o peniaze a ani mať frustrovaných návštevníkov, čítajte ďalej.

Zaujímavú prípadovú štúdiu, realizovanú na významnom e-shope v našom regióne, nám poskytli tvorcovia analytického nástroja Luigi’s Box (slovenská firma s neslovenským názvom:-) Išlo o e-shop s potravinami a inšpiratívne závery štúdie nájdete tu:

Nástroj Luigi’s Box vám okrem odpovedí na vyššie spomínané otázky poskytne aj nasledujúce informácie:

  • Čo návštevnící hľadali a našli, ale nenakúpili
  • Čo návštevnící hľadali, ale nenašli - táto informácia poslúži aj vašim produktovým manažérom, aby rozšírili sortiment e-shopu
  • Najčastejšie problémy pri vyhľadávaní - ak si váš vyhľadávač nevie poradiť s diakritikou, množnými číslami, preklepmi a pod.
  • Na základe akých slov (fráz) sa návštevníci dostanú ku hľadanému produktu - tieto konkrétne frázy môžete využiť napr. v marketingových online kampaniach.

Ak už teraz naozaj chcete vedieť, ako je na tom váš e-shop s vyhľadávaním, vyskúšajte analytický nástroj Luigi’s Box - jeho implementácia na e-shop trvá minútku a má skúšobnú bezplatnú verziu. Čísiel a neprehľadných tabuliek sa určite nemusíte báť, pozrite si ako pekne vizuálne uvidíte vyhľadávanie vo vašom e-shope.


Takže, ako je na tom vaše vyhľadávanie?

Diskusia

Zapojte sa do diskusie a zvýšite dvojnásobne hodnotu tohto článku.